Elbisenin altında görünenler, ne demektir?

Soru Detayı

- Nur suresi 31. ayette zahir zinette İbni Mesud diyor ki: Zahir zinet elbisenin altında görünenlerdir.
- Burada elbisenin altında görünen nedir? İbni mesud ne kastediyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Mesud (ra), Nur suresi 31. ayetinde geçen "kendiliğinden görünen kısım müstesna ziynetlerini açmasınlar" ibaresini şöyle tefsir eder:

"Ziynet iki türlüdür; görünen ziynet ve gizli ziynet. Görünen ziynet; Arap kadınlarının giymeyi adet edindikleri elbiseleri üzerine giydikleri örtüler ile elbiselerinin altlarından görünen kısmıdır. Gizli ziynet ise kocasından başkasına göstermesi caiz olmayan; sürme, yüzük, bilezik gibi şeylerdir." (İbni Ebi Şeybe, Musannef, 3/384; İbni Kesir, Beydavi, Taberi, Kurtubi ilgili ayetin tefsiri)

Burada elbisenin altlarından görünenden maksat, cildin rengini gösteren elbise değildir. Zaten giyilen elbisenin hem avret yerleri örtmesi hem de geniş olması gerekir. Ancak elbise ne kadar geniş olursa olsun, yine de kadının yaratılışı gereği kendi yapısının sezilmesi mümkündür.

İşte İbn Abbas, ayette geçen zahir olanlar, yani kendiliğinden görünenler kısmına, kadının tesettüre uygun elbisesi olmasına rağmen kadınlığının ve beden yapısının gereği belli olan kısımlarının da dahil olduğunu ve bundan dolayı kadınların sorumlu olmadıklarını söyler.