Efendimizin (asm) bir karar verirken iki parmağından birine olumlu diğerine olumsuz düşünceyi tutup, bir kişiye seçim yapmasını söyleyip, çıkana göre karar verdiğine dair bir şey duydum; aslı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu söylentinin aslı olmadığı gibi, bunu kabul etmek bize zarar verir. Çünkü Peygamberimizin (asm) verdiği hükümler Allah tarafından kendisine emredilmiştir.

"O kendilğinden konuşmaz. Onun konuşması ancak, bildirilen bir vahiy iledir."(Necm, 53/3, 4)

ayeti de Hazreti Peygamber (asm)'in verdiği hükümlerin vahiy ile kontrol edildiği ve sıradan bir seçimle değil Allah'ın muradına uygun olarak hüküm verdiği yukarıdaki ayette ifade edilmiştir.

Peygamberlerin sıfatlarından olan İsmet, Onların küfürden, Allah’ı bilmemekten, yalan söylemekten, hata etmekten, yanılgıya düşmekten, ihmalden, şeriatın tafsilatını bilmemekten uzak olduğu, bunlardan masum bulunduğu demektir. Hata üzere devam etmelerinin de mümkün olmadığı anlamındadır.

(bk. Gazali, Mustasfa, II / 212-214; Sâbûni, Maturidiyye Akâidi, trc. Bekir Topaloğlu, Ank. 1979, s.212-212; Yazır, Hak Dini, IX, 6357; Abdülgani, Hucce, 108 vd.)