Ebola gibi ölümcül bulaşıcı hastalıktan ölenleri yakıyorlar, bu caiz midir?

Soru Detayı

- Ebola gibi -kan ve herhangi bir vücut sıvısından bulaşan- bulaşıcı hastalığı olan ölüleri yabancı yardım ekipleri ailelere ölü yıkama ve defnetme izni vermeden bu cesetleri yakıyor. Halka hastalığı bulaştırma riskinden dolayı böyle bir uygulama öne sürüyor.
- Bu durumda ölüyü yıkamayıp defnetmemek caiz mi?
- Bu konuda bir hüküm var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yıkandığı takdirde hastalığın yayılma tehlikesi varsa ve başka da çare yoksa, zarureten bir şekilde yok edilir.

Yakma, ancak başka bir yolu ve çaresi yoksa caiz olabilir.

Yakma yerine yıkamadan, kefenlemeden gömülebilir.