Düşük yapan kadın oruç tutabilir mi, namaz kılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Düşük yapan bir kadının namaz kılıp oruç tutup tutamayacağı konusundaki hüküm, düşüğün lohusalık sebebi sayılıp sayılmaması ile ilgilidir.

Hanefi ve Hanbelilere göre; el, ayak veya parmak gibi organları belirmiş cenin düşüren kadından gelen kan, nifas (lohusalık) kanıdır; bu kadın da lohusadır. El ve ayak gibi organlar belirmeden meydana gelmiş düşükten sonra görülen kan ise istihaza (özür) kanıdır. (bk. Merğinani, el-Hidaye, I, 226; İbn Kudame, el-Muğni, I, 431)

Hanefi ve Hanbelilerin verdiği bu hükmün, rahim yolundan gelip düşen / dışarıya çıkan maddenin cenin mi yoksa başka bir şey mi olduğunun ancak el-ayak gibi organların belirmesiyle ayrıştırılabildiği zamanlarda verilmiş olduğu dikkate alınmalıdır. (bk. Kasani, Bedai’, I, 43)

Bu konu ile ilgili olarak alimler kendi dönemlerindeki tıbbi bilgilerden hareketle farklı içtihatlarda bulunmuşlardır.

Bu sebeple günümüzdeki tıbbi veriler dikkate alınmalıdır. Bu itibarla düşenin cenin olduğu tıbben tespit edildiğinde düşükten sonra görülen kan da lohusalık (nifas) kabul edilmelidir. Nitekim Şafii ve Malikilere göre de her durumdaki düşük lohusalık sebebidir. (Remli, Nihayetü’l-muhtac, I, 212; Desuki, Haşiye, I, 174-175)

Sonuç olarak organları belli olsun ya da olmasın düşüğün cenin olduğu biliniyorsa, söz konusu kadın lohusalık hükümlerine tabi olup oruç tutamaz ve namaz kılamaz.