Duaya alışmaktan dolayı ne söylediğini hissetmemekteyim. Bu nedenle dua etmeyi terkedebilir miyim? Maddi ya da manevi herhangi bir duayı defalarca tekrar edince artık zihnimde ettiğim duaya alışkanlık oluşuyor ve ...

Tarih: 03.04.2007 - 21:51 | Güncelleme:

Soru Detayı
Maddi ya da manevi herhangi bir duayı defalarca tekrar edince artık zihnimde ettiğim duaya alışkanlık oluşuyor ve zihnimde hiç yer tutmadan dua ettiğimi farkediyorum. Yani, tabiri caizse ne söylediğimi hatırlamıyorum. Bu durumda duama henüz cevap alamamış olmama rağmen ara vermem (Haşa Allah'tan umudu kestiğimden değil de alışkanlığı gidermek açısından) uygun olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizler kul olduğumuzun idraki içerisinde olduğumuz sürece, Allah’tan istediklerimizin ve isteyebileceklerimizin sınırı yoktur. Peygamberimiz (s.a.v), kendisi en yüksek makamlara talip olmuş ve bunları Allah’tan istemiştir. Çünkü Allah (c.c), kendisinden bir şey istenilmesinden ve isteyene vermekten hoşlanır.(1). Bu nedenle Peygamberimiz (s.a.v), Allah’a dua etme ve isteme konusunda ashabını ve ümmetini uyarıp istemede sınırsızlığı öğretmiş; çokça ve bolca isteyebileceğimizi söylemiştir. Ayrıca yüce ve mutlak zengin olan Allah’ın, kendisinden istemeyene gazap ettiğini de bildirmiştir.(2) Kendisi de zaten Allah’tan istenebilecek şeylerin en güzelini ve en pahalılarını istemiştir. Mesela:

“Makam-ı Mahmud"u istemiş; sonra ümmetine kıyamet günü “şefaat etmeyi” istemiştir. Kendisinin vefatı sırasında Cebrail (as)’in refakatini istemiştir. Bize de ayrıca Allah’tan neler isteyebileceğimiz konusunda birçok ipucu vermiştir. Bunlardan biri de şöyledir:

“Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabb'inden istesin; hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar…”(3)

Şu halde, “Allah’tan neler isteyelim, neler istemeyelim, neler yerinde olur, neler olmaz” gibi düşünceleri bir tarafa bırakarak, ondan dünyalık ve âhiretlik, her şeyimizi ama her şeyimizi istemeliyiz. Bir şartla ki, bütün dua ve ibadetler için geçerli olan ihlâs ve samimiyetle. Evet, ihlâsla ve samimi olarak Allah’tan kim ne isterse Allah ona istediğini verir, mahrum bırakmaz.

Kendisine hiçbir şey zor gelmeyen yüce Allah da, bizden razı olduktan ve bizi kabul ettikten sonra, bizim istek ve ihtiyaçlarımızı yerine getirecektir. Biz, küçük-büyük, önemli-önemsiz demeden; ne olursa olsun, her şeyimizi “yalnız ondan istemeliyiz.” Zira Onun hazinesinde “yok” yoktur; yeter ki biz isteyelim ve istemesini bilelim…

Dipnotlar:

(1) Tirmizî, Daavât 126 (3566).
(2) Tirmizî, Daavât 3, (3370); İbnu Mâce, Dua 1, (3827).
(3) Tirmizî, Daavât 149, (3607, 3608).

İlave bilgi için tıklayınız:

Samimi olarak dua edildiğinde dua hemen kabul olur mu? Kişi çok arzuladığı çok istediği bir şey için Allah'a sonsuz bir şekilde dayanıp güvendiğinde, tevekkül ettiğinde, Allah derhal verir mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun