Duada ellerimizi neden bu şekilde tutuyoruz? Bunun bir nedeni var mı yoksa sadece hadislere göre mi amel ediyoruz?..

Soru Detayı
Dua ederken ellerin ne şekilde olacağını ve bunların hadislerde yer aldığını yazılan cevaplardan okudum, ama benim aklıma takılan konu ellerin neden bu şekilde tutulduğudur. Bunun bir nedeni var mı yoksa sadece hadislere göre mi amel ediyoruz?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizler esas olarak ibadetleri sünnette olduğu şekle göre yaparız. Duada elleri tutma şeklinin ifade ettiği manalarda vardır. Ellerin aşağı çevrilmesi yağmur duasında yağmurun inme yönünü, bir şeyden sakınma ve istememe durumunda istememmeyi; ellerin kalb hizasında birleştirilerek tutulması ilahi feyzin kalbe aksetmesini, ellerin yukarı doğru açılarak tutulması bir şeyi çokça istemeyi ifade ettiği açıklanmıştır.