Gazeteci olarak birinin hata ve kusurlarını ifşa etmek caiz midir?

Soru Detayı

- Dinimizde birinin ayıbını açmak, ifşa etmek hoş karşılanmadığı gibi hataları gizlemek gerekiyor. Ancak gazetecilik meslek olarak aksini yapıyor; yani gazeteciler de resim çekerek kusurlar buluyorlar ve yayınlıyorlar; yani kusuru örtmek yerine açıyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeyden önce gazetecilik de İslam’ın evrensel ahlak kurallarına bağlı kalmak zorundadır. Bu konuda kısa maddeler halinde bazı bilgileri -bildiğimiz kadarıyla- vermeye gayret edeceğiz:

- Kişiyi rencide edecek hususların ön plana çıkarılmaması gerekir.

- Suçlu olduğu ispat edilmediği sürece, hakkında suçlu muamelesi yapılmamalıdır.

- Açıktan zulüm yapmaktan veya günah işlemekten utanmayan kimselerin durumunu insanlarla -halis bir niyetle- paylaşmakta bir sakınca yoktur.

- Kişilerin mahremiyet alanlarına çok özel bir önem atfetmek gerekir. Mümkün olduğunca o sahaya girmemek esastır.

- Prensip olarak herhangi bir olayın gizli boyutunu araştırırken, ilgili kimseden alıp götüreceği ile insanlara getireceği arasında -maddi manevi kâr zarar oranını- iyi değerlendirmek gerekir.

- Bir olayı açığa çıkarmaktan maksat, daima insanlığa hizmet olmalıdır. Söz gelimi, birinin zulmünü önlemeye, birilerin haklarını temin etmeye, insanları birlerinin şerrinden korumaya yönelik olmalıdır.

- Hiçbir zaman farklı kulvarlarda olduğundan dolayı, insanlara bir kulp takmaya yönelik bir gayretin içinde olunmamalıdır.

- Maksat bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olmalıdır.

Gıybet nedir hangi konularda gıybet haram olmaz?