Dili olmayan konuşma özürlü birisi kurbanı kesebilir mi?

Soru Detayı

- Dili olmadığı için sesli besmele çekemeyecek.
- Hanefi olan ama konuşamayan bir Müslüman kurban keserse ne yapmalı, kestiği kurban geçerli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, kesebilir.

İslam dini, kolaylık dinidir, hiç kimseye gücü yetmeyen bir şeyden sorumlu tutmaz. Yapabildiği kadarıyla yapar ve tamamını yapmış gibi kabul edilir ve mükâfatını alır.

Örneğin, işitme ve konuşma engelliler, ayet ve dua ezberleyememişlerse “Kur'an ve dua okuma” dışındaki diğer farz, vacip ve sünnetlerini yaparak namazını kılmakla yükümlüdürler, diğerlerinden sorumlu olmazlar.

Bu nedenle, konuşma özürlü olan bir kimsenin de içinden besmele çekmesi, niyet etmesi ve bu şekilde kurban kesmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bu kişinin kestiği kurban geçerlidir.

Kurban Kesilirken Besmele Çekmenin Hükmü

İster kurban niyetiyle olsun, ister başka bir amaçla olsun, hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir. (Kasani, Bedai, 5/46)

Şafilere göre, besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir. (Maverdi, el-Havi, 15/95)