Devlet kutsal mı?

Soru Detayı

- Bir devlet kendi yanlışlarının açığa çıkmaması için birini öldürse İslam hukukunda bu caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet kutsal (ilahi, beşer üstü) değildir, toplu halde yaşamak durumunda olan insanların zorunlu olarak kurdukları bir teşkilattır (organizasyondur).

İslam Devleti, şeriatı, nasları ve içtihatlarıyla temel kaynak olarak kabul eden devlettir.

Devlet, masum (suçsuz, bağımsız yargı yoluyla idama mahkum edilmemiş) bir cana kıyarsa cinayet işlemiş olur. Bunun hesabı fırsat elverdiğinde dünyada ve mutlaka ahirette sorulur.