Depreme riskli bölgede bulunan ev satmak caiz mi?

Soru Detayı

- İstanbul’da deprem riski yüksek bir yerde yaşıyorum deprem uzmanlarının dediğine göre, çoğu aynı fikirde. Bu evi satıp daha güvenli bir yere taşınmak şu açıdan caiz mi; sonuçta satacağım ev Allah korusun yıkıldı diyelim, bu evi alan kişi zarar görür Allah muhafaza. Bu türden bir vebal var mı?
- Bir de bazı yakınlarım bu kadar büyütme, Allah bilir diyorlar, taşınacağın yerdeki ev yıkılır sattığın ev yıkılmaz belki diyorlar. Bunu kabul ediyorum fakat bu iş tevekküle girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evi alan, bölgenin deprem bölgesi olduğunu bilerek alıyorsa siz de satarsınız.