Dedemin babama olan borcunu kim ödeyecek?

Soru Detayı

- Eniştemin borcunu taksitle dedem ödeyecekti, fakat miktar fazla geldiği için babam ödedi.
- Dedem, babamdan ödemesini isterken "sen öde ben sana öderim" demişti.
- Babam borcu ödedi, ancak dedem ödemeden vefat etti. Bu durumda babamın ödediği parayı dedem mi yoksa borcun asıl sahibi eniştem mi ödeyecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dedeniz, babanıza borçlu kalmış. Mirasında yeterince malı varsa, sırası geldiğinde oğluna borcu ödenecektir.

“Çocuk ve onun malı babasınındır.” mealindeki hadis, “Baba muhtaç olursa...” şeklinde anlaşılmıştır.