Dağdan gelen suyu, içme suyu olarak kullanmamız caiz mi?

Soru Detayı

- Benim ailem yıllardır su ihtiyacımız için dağdan gelen suların çeşmelerinden yararlanıyor. Annemin dediğine göre bu suyun sahibi yokmuş direkt dağdan doğal olarak geliyormuş. Aylık su için şişeler götürüyoruz ve yaklaşık 1 ay kadar bu suyu içme suyu olarak kullanıyoruz. Ayrıca aynı çeşmeden farklı insanlar da şişelere su doldurup kullanıyor.
- Bunları içmemiz caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şahsın özel mülkiyetine girmeyen, herkesin istifadesine sunulmuş dağ suyunu almakta, bunu içmekte dinen bir sakınca yoktur.