Cüz dağıtarak Kur'an-ı Kerim hatmi yapılabilir mi?

Tarih: 29.06.2006 - 21:58 | Güncelleme:

Soru Detayı

Bazıları "Birden fazla insanın cüz paylaşıp kendi aralarında okuduğu hatim, hatim olmaz. Hatmi tek kişinin okuması gerek." diyorlar. - Birden fazla insan bir araya gelip cüz paylaşarak hatim yapamaz mı? - Bu şekilde okunan hatim vefat etmişlere hediye edilemez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, cüz dağıtarak Kur'an-ı Kerim hatmi yapılabilir.

Hatim, Kur'an-ı Kerim'in baştan sona okunmasıdır. Bunu bir kişi tek başına yapabileceği gibi, birkaç kişi kendi aralarında cüz paylaşıp da Kur'an-ı Kerim'i hatmedebilirler ve vefat edenlerin ruhlarına hediye edebilirler. Bunun aksini söylemek doğru değildir.

Müslümanların bu özelliği şirket-i maneviyeden gelmektedir. Mesela, dört-beş adam iştirak niyetiyle biri gazyağı, biri fitil, biri lâmba, biri şişe, biri kibrit getirip lâmbayı yaksalar, o lambadan akseden ışıktan hepsi tamamiyle istifade eder. Birisinin istifadesi diğerine mani olmaz. Hepsi sanki kendisi yapmış gibi bu ışıktan istifade eder. Bunun gibi Kur'an-ı Kerim'i birkaç kişi bir araya gelip hatmetmesiyle, hepsi sanki bir hatim indirmiş gibi sevap kazanır. Çünkü manevi şeylerde bölünme olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Rumeysayaman

Ben 10 gün önce hatim ettim düzenli olarak okuyorum. Şimdi etmiş olduğum hatmi bağışlayabiliyor muyum

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Bağışlayabilirsiniz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun