Çocukların güzel olması için hamileyken ayva yemek diye bir rivayet var mı?

Soru Detayı
Ben bir Hadis-i Şerif duymuştum, bu hadisin sahih olup olmadığını soracaktım. Hadiste bir gün bir zat Peygamberimize gelir ve der ki: Ya Rasulullah, benim çocuklarım hep çirkin doğuyor ne yapmalıyım? O da buyuruyor ki, eşin hamileyken bol bol ayva yesin. Bu hadisin aslı var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında böyle bir ifadeye rastlayamadık. Ancak İmam Gazalî, -hadis olarak değil- bir menkıbe olarak bunu anlatmıştır. İfadesi -meal olarak- aynen şöyledir:

“Rivayet edilmiştir ki, bir kavim / topluluk, çocuklarının çirkinliğini peygamberlerine şikâyet etmiştir. Bunun üzerine Allah o peygambere; ‘Onlara; gebe olan hanımlarına ayva yedirmelerini tavsiye et, çünkü bu meyve çocuklara güzellik sağlar.’ diye vahiy etmiştir.”(İhya, IV/278).