Çocuk yapma korkusu var, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Benim iki kızım var, bazen bir çocuğum daha olsun istiyorum ama dünyanın halini görünce korkuyorum vazgeçiyorum, depremler bir yandan, savaş kapımızda, pahalılık var, bir yandan kimseye güven olmuyor bu devirde, okullarda öğretmenlerin bile öğrencilere taciz haberlerini duyuyoruz haberlerde, okula bile göndermeye çekiniyorum şimdiden, gidişatımız iyi görünmüyor, ben de bu yüzden çocuk getirmek istemiyorum bu dünyaya, hangi birini koruyalım, hangisini yetiştirmeye çalışalım. Sanki onları bu dünyaya getirince günahlarına giriyormuşum gibi geliyor...
- Ne yapacağımızı şaşırdık ne yapmamız gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zoru görünce kulluk vazifesi terk edilemez.

Müslümanlar bakabilecekleri ve eğitebilecekleri kadar çocuk yapmazlarsa, şikâyet ettiğiniz durum daha kötüye gider. Mevcut durumda kapasiteyi sonuna kadar kullanmak gerekir.

Hayırlı ve güzel İslam insanı yetiştirmek, her şeye rağmen hâlâ mümkündür ve örneği çoktur (çok şükür). Bu vazife çok değerli bir ibadet ve cihad mahiyetindedir; İslam’ı hayatımızda korumanın başka yolu yoktur.