Cinsel isteklerim fazla, bunu nasıl azaltabilirim, cinsel baskıdan nasıl kurtulurum?

Soru Detayı

- Henüz 17 yaşında olmama rağmen cinsel isteklerim fazla, bunu nasıl azaltabilirim?
- Cinsel baskılar günlük yaşantımı olumsuz etkiliyor, bu durum beni bunaltıyor. Cinsel baskıdan nasıl kurtulurum, ne tavsiye edersiniz?
- Harama ve günaha girmemek için hangi yöntemleri kullanmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağlıklı her insanda, fıtratı yani yaratılışı gereği, büluğ çağından itibaren yaşlılık çağına kadar şehevi duygular tezahür eder.

Bunun sebebi de neslin devamını sağlamak için bu hislerin bize Cenab-ı Hak tarafından verilmiş olmasıdır. İslam’a göre büluğ çağına gelen, yani doğruyu yanlışı, hakkı batılı ayırabilecek yaşa gelen ve muktedir olan her genç, en verimli çağlarında bir an evvel evlenmeli ve zihni ve bedeni gücünün zirvesindeyken çocuk sahibi olmalıdır.

Yaşlandığında ise bu hisler körleşir, ayrıca ihtiyarlıkta olabilecek bir çocuğa bakmak, mesuliyetini almak her açıdan oldukça zor bir iştir ve muhtemelen çocuk genç yaşta iken yetim ve öksüz kalabilir.

Ahir zaman fitnelerinin her yerde kol gezdiği ve maalesef Allah nizamından uzak yaşayan bugünün toplumlarındaki bazı gençler, -hele ki İslam terbiyesinden ve edebinden uzak iseler- maalesef kendilerini genç yaşta, nefislerine de mağlup olarak ve hatta bunun büyük günah olduğunu dahi bilmeyerek, zina, yani helal evlilik dışı cinsel ilişki bataklığının içinde buluyorlar.

Bu yolunu şaşırmış genç kişiler için, Allah’tan hidayet ve Allah nizamının öğretildiği sağlıklı bir maarif ve aile içi eğitimin olacağı günlerin bir an evvel tesis edilmesi için gerekenin hem şahıslar, hem aileler, hem kurumlar hem de idareciler tarafından yapılmasını dileriz.

Bu kişilerle karşılaştıkça da Müslümanların üstüne farz olan “emir bi'l-maruf nehiy ani'l-münker” cihad emri çerçevesinde, İslam’ı tebliğ ve zinadan uzak durmaları gerektiğini anlatma vazifesi vardır.

Zinadan uzak durmanın tek sağlıklı ve kesin yolu, helal dairede bu hisleri tatmin edecek bir evlilik aktidir.

Ancak evlenmeye güç yetiremeyen genç Müslüman kardeşlerimiz için Kur'an Nur Suresi 33. ayette mealen der ki:

“Evlenmeye imkan bulamayanlar, Allah kendilerini lütfundan zenginleştirinceye kadar iffetlerini korusunlar!..”

Unutulmamalı ki Allah zinayı büyük günah olarak tanımlamakta ve değil zina işlemek, ona yaklaşmayı dahi yasaklamaktadır. Nitekim İsra Suresi 32. ayette mealen şöyle beyan edilmiştir:

“Ve zinaya yaklaşmayın o cürmün sebeplerinden dahi uzak durun; çünkü o, çirkin bir iştir. Ve ne kötü bir yoldur!”

Nefse hitap eden ve ağır gelen bir konu olduğundan, bu kesin ilahi emre uymak için bir mümin her konuda olduğu gibi bu hususta da Allah’a, sabır ve namazla iltica etmesi gerekmektedir.

Ayrıca Peygamber Efendimiz (asm) bir sebeple evlenmeye imkan bulamayan kişilerin de şehvet duygularını bastırmaları için oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.

Zina, bir insanın nefsinin en ağır imtihanlarının başında gelmektedir.

İslami edep ve Allah’ın emrine kayıtsız şartsız bağlılıkla bunun önüne -hele ki genç yaşta- geçen, muazzam bir ecir kazanmış ve nefis terbiyesinde çok büyük bir yol almış olacaktır.