Cinler ''Bizden Müslüman olan da var...'' gibi sözleri kime söylüyorlar?

Soru Detayı

- Cin Suresi'nde cinler ''bizden Müslüman olan da var...'' veya ''biz önceden göğe çıkıp...'' gibi sözleri kime söylüyorlar?

- Kendi aralarında neden böyle konuşsunlar ki?

- Ayrıca diğer sormak istediğim cinler böyle Kur'an üslubu gibi edebi bir şekilde nasıl konuşabiliyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Cinler kendi aralarında konuşuyorlar. Onların bu konuşmalarını ise bize Allah haber veriyor. Bununla cinlerden de Müslüman ve Müslüman olmayan grupların olduğu konusunda bizi bilgilendirmiştir.

Ayrıca, cinlerin de Kur’an’ın Allah’ın mucizeli bir kitabı olduğunu itiraf ettikleri hususu da haber verilmiştir.

Bu ifadeden, müşriklerin Hz. Peygamber (asm) hakkında uydurdukları “mecnun” sıfatının (cinler tarafından kendisine bu bilgilerin verildiğine dair yakıştırmaların) büyük bir yalan olduğuna, cinlerin de bu Kur’an’ın bir benzerinin ne insanlar ve ne de cinler tarafından ortaya konmasının mümkün olmadığına dair zımni itiraflarına da işaret edilmiştir.

- Cin suresinde, Kur’an dinleyen ve onun üstün belagatı ile yüce gerçeklerinden etkilenip imana gelen cinlerin ilahi vahye duydukları hayranlık dile getirilirken vahyin etkili gücü ve çarpıcı özelliği ortaya konmakta, Kur’an ayetlerinin ihtiva ettiği iman gerçekleri cinleri bile etkileyip yola getirdiği halde, Mekke müşriklerinin bu gerçeklere karşı direnmelerindeki tutarsızlık gözler önüne serilmektedir.

- Surenin muhtevası Allah’ın birliği, yüceliği, gizli aşikar her şeyi hakkıyla bildiği, cinler hakkında abartılmış bilgi ve inançların yanlışlığı ve asılsızlığı, Kur’an vahyinin cinler üzerindeki etkisi ve ahiret hayatının kesin olduğu gibi hususlardır. Bu gerçekler, sure içindeki çok kesin ifadelerle gözler önüne serilmiştir.

Buna göre cinlerin de mümini, kafiri, iyisi ve kötüsü vardır. Allah’a inanmayan cinler de tıpkı insanların kafirleri gibi cehennemin yakıtı olacaklardır. İnanan insanların onlardan çekinmesine gerek yoktur. Çünkü onlar, Allah’a sığınanlara ve O’nun koruduklarına hiçbir zarar veremezler, kendilerine sığınanlara da bir fayda sağlayamazlar.

- Kur’an’da sadece cinlerin değil, başka birçok insanın / peygamberlerin ve kâfirlerin sözlerine de yer verilmiştir.

Kur’an’ın bu ifadeleri, doğrudan o kimselerin tıpatıp sözlerinin bir alıntısı değildir. Allah onların söylemek istedikleri manaları, Kur’an’ın mucizeli üslubuna uygun olarak -tabir yerindeyse- tercüme etmiştir.