Çingeneler kimlerdir, onlardan alışveriş yapılır mı? Bir millet sayılmamalarının sebebi nedir? Soyları ile alakalı gayri ahlaki şeyler duydum, doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çingeneler de diğer milletler gibi onlarla eşit olan insanlardır. Bunlarla elbetteki alışveriş yapmak caizdir. Çingeneler hakkında söylenen bazı gayriahlaki söylemler halkın uydurduğu asılsız iddalardır. Bunlara itibar etmemek gerekir.

Hiç bir insanın diğerine karşı üstünlüğü bulunmamaktadır. Üstünlük ancak takva ile olur. Çingenelerden de Müslüman olup ibadet eden insanlar bulunmaktadır.

Genel değerlendirmelerde bulunarak bir milleti tahkir etmek doğru değildir, mesuliyeti gerektirir.