Cennetin kokusunu duymak isteyenler çocuklarını koklasın, sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuk kokusunun, cennet kokusu olduğunu belirten rivayetler bulunmaktadır.

Hadis-i şerifte:

"Evlad kokusu, cennet kokusudur. Evlad dünyada nur, ahirette sürurdur." buyurulmuştur. (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285)

Peygamberimiz (asm), çocukları "cennet kokusu", "gözümün nuru" diye tarif eder, "Her öpücük için cennette beş yüz yıllık mesafesi olan bir derece verilir" diyerek, çocukların sevgiyle yetiştirilmesini tavsiye ederdi.

“Evlat kokusu Cennet kokusundandır.” ve “Hayırlı evlat dünyada nur, âhirette sürurdur.” mealindeki hadis-i şeriflerde çocuk sahibi olmak teşvik edilmiştir.