Cenaze namazının öneminden biraz bahseder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenaze namazı, gusledilmiş, yıkanmış, temizlenmiş, musalla taşına konulmuş Müslüman bir ölü için Müslümanların, abdestli ve kıble tarafına yönelerek kıldıkları bir namaz ve ölü için yapılan bir duadır. Cenaze namazı farz-ı kifâyedir. Yani bir beldede bir kısım Müslümanların bu namazı kılmalarıyla, diğerlerinin üzerinden yükümlülük kalkar. Cenaze namazı hiç kılınmazsa, o beldedeki bütün Müslümanlar sorumlu ve günahkâr olur.

Cenazede cemaat şartı olmamakla birlikte, cemaat sayısı ne kadar çok olursa, sevap da çoğalır. Hz. Âişe (r.anha), Rasûlullah (asm)'ın şöyle dediğini nakletmiştir:

"Bir cenazenin namazını yüz Müslüman kılarak hepsi ona şefaat dilerse, kendilerine o kimse hakkında şefaate izin verilir." (Müslim Cenâiz, 58).

İbn Abbas (r.a.), Rasûlullah (asm)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Bir Müslüman öldüğü zaman, cenazesini, Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayan kırk kişi tutup kaparsa, Allah kendilerine o kimse hakkında şefaate izin verir." (Müslim, Cenâiz, 59).

Namaz kılınıncaya kadar cenazede hazır olan kimseye bir kırat, gömülünceye kadar hazır bulunana da iki kırat sevap vardır. "İki kırat nedir?" diye sorulunca, Hz. Peygamber (asm) "İki büyük dağ gibi" diye cevap verir, yani iki büyük dağ kadar sevap verilir. (bk. Müslim, Cenâiz, 52).