Cehennemliklerin içeceği kaynar su mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda Kur'an-ı Kerim'den bazı ayet meallerini aşağıya alıyoruz:

"Ateşin halkı, cennet halkına seslenir: 'Bize biraz sudan ya da Allah'ın size verdiği rızıktan aktarın.' Derler ki: 'Doğrusu Allah, bunları, inkâr edenlere haram (yasak) kılmıştır.'" (A'raf, 7/50)

"(Böylesinin) önünde cehennem vardır ve (orada) irinli sudan içirilecektir. Yutkunmaya çabalayacak ve boğazından geçirmeyi başaramayacak, ona her yandan ölüm gelecek, oysa ölmeyecek de. Ardından daha katı bir azab olacak." (İbrahim, 14/16 ve 17)

"Ve de ki: Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin dileyen inkâr etsin. Şüphesiz biz zalimlere bir ateş hazırlamışız, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. Eğer onlar yardım isterlerse katı bir sıvı gibi yüzleri kavurup yakan bir su ile yardım edilirler. Ne kötü bir içkidir o ve ne kötü bir destektir." (Kehf, 18/29)

"İşte bunlar çekişen iki gruptur, Rableri konusunda çekiştiler. İşte o inkâr edenler, onlar için ateşten elbiseler biçilmiştir; başları üstünden de kaynar su dökülür." (Hac, 22/19)

"Onlar kendisiyle alabildiğine kaynar hale getirilmiş su arasında dönüp dolaşırlar." (Rahman, 55/44)

"Kaynar bir kaynaktan içirilirler." (Ğaşiye, 88/5)