Cahiliye duasıyla dua eden bizden değildir, ne demektir?

Soru Detayı

- (Izdırab ve matemi sebebiyle) yanakları yolan, üst başını yırtıp dövünen, cahiliye duasıyla dua eden bizden değildir." hadisinde sözü edilen "Cahiliye duasıyla dua eden"den kasıt nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili hadis, hadis kaynaklarında geçmektedir ve sahihtir. (bk. Buhari, Cenaiz, 36, 39, 40; Müslim, İman, 165)

Hadiste “cahiliye duası” diye bir şey söz konusu değildir. İnternetin kirli cehaletlerinden bir tanesi de bu ifadedir.

Hadiste yer alan  “Daa, bi da’ve’l-cahiliyeti” ifadesinden maksat, "Cahiliye döneminde âdet edinilen bağırıp çağırmalar" demektir.

Bir üzüntü olduğunda, bir yakını öldüğünde, insanlar, özellikle kadınlar, üstünü başını yırtıyor, yanaklarını / yüzlerini tokatlıyor / yoluyor / tırmalıyorlardı.

Bir de bağırıp çağırırlardı. Bu bağırıp çağırma:

a) Kişinin kendi derdini seslendirmesi “Eyvah, vay benim halime, vay benim başıma gelenler; eyvah öksüz kaldım!” gibi.

b) Ölen kişiye ağıt yakma, onu aşırı övme “Ey insanların en güzel! Ey erdemlerin modeli! Ey benim dağım, yiğidim, ey benim sığınağım!” gibi.

c) Sesli sesli ağlayıp sızlamak. (krş. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 3/163-165)