Budist keşişin, nasıl olur da birden çok özelliği olabiliyor?

Soru Detayı

- Budist keşişin hayatını izlerken şu sözleri söylediğine tanık oldum: Koşan atlıları görüyorum ve bu bizim krallığımızı yıkacak diyen kişi ve ne olur o gün geldiğinde bize zarar verme bize acı yalvarması beni daha da etkiledi ve ardından bu olaylar teker teker gerçekleşiyor.
- Bu kahinlik mi yoksa hissiyatla mı ya da birden fazla özellikleri olan kişiler nasıl bu kadar şeyleri biliyor ve gerçekleşiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Az yemek, az uyumak, az konuşmak, madde ve bedenden ziyade ruha yönelip düşünmek gibi egzersizler, rüyada veya uyanık iken rüya görmek kabilinden bazı bilgilere ulaşmaya vesile olabiliyor; bu durum hak dine mensup olmayanlarda da hasıl olabiliyor.

Hindistan’da böyle kehanetler çokça vuku bulduğu içindir ki, İmam-ı Rabbânî, “Bir kimse, suyun üzerinde yürüse, havada uçsa, kalplerden geçeni bilse dahi, eğer Peygamberimiz (asm)'in yolundan kıl ucu kadar sapmış ise, onun bu hâli istidracdır (iman ve sadakat imtihanıdır).” diyor.

Hak dinin apaçık ve kesin hükümleri, kuralları, bilgileri var iken ve olağan dışı halleri olan kimseler bunlardan sapmış iken, onların peşine düşenler imtihanı kaybetmiş oluyorlar.