Biz seni alemlere olan rahmetimizden dolayı gönderdik, denilebilir mi?

Soru Detayı

مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ  Enbiya 107 ayeti:
“Biz seni alemlere olan rahmetimizden dolayı gönderdik.” diye çevrilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ayetin ifadesinden sorudaki anlamı çıkarmak zordur, hatta imkânsızdır. Çünkü ayette Hz. Peygamber (asm)'in gönderilmesi ile onun rahmet olması, umumu ifade eden nefiy ile hasrı ifade eden istisna edatı ile beyan edilmiştir ki meali şöyle olmak zorundadır:

“Biz seni (başka bir sebepten dolayı değil) yalnız alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 21/107)

- Hz. Peygamber (asm)'in alemlere rahmet olması, -değişik yorumlarla beraber- öncelikle insanlara rahmet olması demektir.

Gerçekten Hz. Muhammed (asm), müşriklerin putperestliklerini, koyu cehaletlerini İslam’ın ilim rahmetiyle tedavi ettiği gibi, Ehl-i kitabın da sağa-sola yalpa yapmış inançlarını ve şaşkınlıklarını tedavi etmiştir. Güneşe karşı gözlerini kapayan kimsenin bu durumu, güneşin ışığını inkâra sebep olmadığı gibi, inkârcıların manevi körlükleri de bu mücessem rahmet abidesinin varlığını yok etmez. (krş. Taberi, Razi, ilgili yer)

Hz. Peygamber (asm)'in söylediği bildirilen şu ifadeler da ayetin anlamını ortaya koymaktadır. Rivayete göre Hz. Peygamber (asm)'in müşriklere beddua etmesini isteyenler olmuş, o da şu cevabı vermiştir:

“Ben ancak rahmet olarak gönderildim; azap olarak gönderilmedim.” (Razi, a.g.y).

- Şunu da unutmayalım ki, Hz. Peygamber (asm)'in rahmet olarak gönderilmesi de Allah’ın kullarına / alemlere olan rahmetinin bir cilvesidir.