Birini kendimizden soğutmak için dua var mı?

Soru Detayı

- Birinin aklından fikrinden çıkmak için ve o kişiyi kendimizden soğutmak için bir dua yahut ayet ya da benzeri bir şey var mıdır?
- Aklen, fikren, kalben, madden, manen uzaklaştırmak ve soğutmak için. (Hayırlısı ile.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ayet ve hadislerde böyle bir duaya rastlayamadık.

“...Allah’a karşı saygılı olun ki o da size (sıkıntıdan kurtaracak) bir çıkış yolu gösterir.” (Talak, 65/2)

 mealindeki ayette ifade edildiği üzere, Allah’ın emir ve yasaklarına karşı saygılı davranmayı bir hayat tarzı hâline getirmek gerekir.

- Tövbe ve istiğfar etmek suretiyle kusurlarını itiraf etmek, günahlarının bağışlanmasını istemek de bir çıkış yolu olan takvaya yönelmek manasına gelir.

Ayrıca, 11 defa, İhlas, Felak, Nas sureleri ve salavat-ı şerife okunmalıdır.

- Bunların yanında, her sabah ve akşam namazdan sonra 11 defa şu dua okunabilir:

"Lâ ilâhe illâllahü vaḥdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-ḥamdü yuḥyî ve yümît. Ve hüve ḥayyün lâ yemût, biyedihi’l-ḫayr ve hüve ʿalâ külli şey’in ḳadîr. Ve ileyhi’l-masîr."

MEALİ

“Allah’tan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. O birdir; onun hiçbir şeriki yoktur. Mülk ona ait, hamd ona mahsustur. Hayatı veren de odur, ölümü veren de odur. O, kendisine asla ölüm ârız olmayan Hayy-ı Ezelî'dir. Bütün hayır onun elindedir. O her şeye hakkıyla kadirdir. Her şeyin ve herkesin dönüşü de onadır.”

Rabbimiz, hepimizi maddi manevi her türlü sıkıntılardan kurtarıp halas eylesin, Âmin!..