Bir putun konuşarak Hz. Muhammed’in peygamberliğine şahitlik ettiği doğru mudur?

Soru Detayı

- Hz. Peygamber (asm)'in ve bir müşrikin Mekke’de bir putun karşısında durduğu ve putun konuştuğu ve Peygamberimiz (asm)'in bunu sonra anlatırken o put değildi, şeytandı, dediği bir hadise var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zemel b. Amr el-Uzri anlatıyor:

Kabilemizi Beni Uzre’nin "Hammam" adında bir putları vardı. Hz. Muhammed (asm)’in peygamber olarak ortaya çıktığı sıralarda, kendisinden şöyle bir sesin geldiğini duyduk:

“Ey Hin b. Haram’ın çocukları!  Hak ortaya çıktı ve Hammam’ın devri kapandı. Artık şirki ortadan kaldıran İslam devri geldi.”

Bu ses karşısında şok olduk ve oldukça korkmaya başladık. Derken bir süre sonra aynı puttan şu sesi duyduk:

“Ey TARK! (Tarık, putun özel hizmetçisinin adıdır), sadakat/doğru sözlü peygamber gönderildi. Açık konuşan bir vahiy ile geldi. Tihame (Mekke)’de bir ses açıkça şunu ilan etti ki, Ona yardımcı olanlara selamet, aleyhinde olanlara ise hezimet ve pişmanlık mukadder olacaktır.”

Ardından “Artık bu vedalaşma kıyamete kadar sürecektir.” dedi ve yüz üstü yere yıkıldı.

Bunun üzerine ben (Zemel b. Amr) hemen bir binite binip bazı yakınlarımla birlikte Hz. Peygamber (asm)'in yanına gittim. Yazdığım bir şiiri okudum ve ona bu hadiseyi anlattım ve iman getirdim. O ise, “konuşanın cin olduğunu” söyledi.” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 35405)