Bir kız öğrenci uygulama sınavlarında mahrem yerlerini gösterebilir mi?

Soru Detayı

- Sağlık bölümünde okuyan bir kızın uygulama sınavlarında namahrem yerlerinin görünmesinin günahı nedir?
​- Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümündeyim. Uygulama sınavlarımız oluyor. Bu sınavlara kız arkadaşım ile birlikte giriyorum ama hocamız erkek.(Sınavda sadece 2 kız, bir erkek hoca bulunuyor) Derste bize öğretilenleri karşılıklı olarak kız arkadaşımla birbirimizde uyguluyoruz. Bu uygulamaları yaparken erkek hocamız namahrem yerlerimizi (bel, boyun, bacak, sırt, kol, omuz) görmüş oluyor. İlme istinaden yapıyoruz, aksi durumda dersi geçmemiz çok zor.
- İlme istinaden yaptığımız için erkek hocamızın namahrem yerlerimizi görmesi zaruri durumdan sayılıp günah yazılmaz mı; yoksa günahı var mıdır?
- Bir kız olarak bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili mercilere toplu başvuru yapılarak, bu gibi imtihanların bayanlar tarafından yapılması istenebilir.

Bunun mümkün olmadığı durumlarda elbise üzerinden yapılabilir, çıplak hale getirme zorunlu olmaz.

Bütün bunlar kabul edilmiyorsa, kadın uzman yetişmesi gerekli olduğu için zaruret miktarı açılabilir.