Bir kapıyı kapatıp, bin kapıyı açan Allah'a hamdolsun, demek doğru mudur?

Soru Detayı

- Bu ifadenin doğru olmadığını, Allah'ın kapı kapatmayacağını ifade edenler var...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"(Resûlüm!) De ki: Mülkün gerçek sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin elindedir. Gerçekten sen her şeye kadirsin." (Al-i İmran, 3/26)

Hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmak, kadere imanın bir parçasıdır. Bu gerçeklere baktığımızda rahatlıkla diyebiliriz ki, “Bir kapıyı kapatıp, bin kapıyı açan Allah'a hamdolsun.” sözü doğrudur ve dinen bir sakıncası yoktur.