Bir kadın çocuk istediği halde kocası buna engel olabilir mi?

Soru Detayı

- Kadının çocuk istemek hakkı var mıdır?
- Eğer varsa, kocası da buna engel oluyorsa, bu durumda erkek, karısına zulmetmiş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teâlâ “Kadınlarla birlikteliğiniz, hayatınız örfü âdete uygun (ma’rûf) olsun.” buyuruyor; bu da  tabiat, fıtrat ve kültürün gerektirdiği gibi olsun demektir.

Örf, âdet, insani duygu gereği kadın da çocuk sahibi (anne) olmak ister.

Koca, makul ve meşru bir mazeret bulunmadan bu isteği geri çevirir ve çocuk sahibi olmasını engeller ise, Allah’ın emrine aykırı davranmış olur ki, bu da caiz değildir.