Bir insanın güzel ahlaklı olmasının anahtarı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Güzel ahlaklı olmanın anahtarı sünnet-i seniyyedir.

Kur'ân'da anlatılan güzelliklerin tamamını Peygamberimizin (asm) şahsında görmek mümkündür. Sahabîlerin, Peygamberimizin (asm) ahlâkı hakkında bilgi almak istemeleri üzerine, Efendimizin (asm) hanımı Hz. Âişe (ra) şu cevabı vermişti:

"Siz Kur'ân'ı okumuyor musunuz? Onun ahlâkı Kur'ân'dı."

Peygamberimizin (asm) hayâtında ve ahlâkında, her meslek ve seviyeden insan, örnek alacak yönler bulabilir. İnsan olarak onun hayâtından alacağı sayısız fazilet ve güzellik yanında, kendi mesleğini ve toplumdaki yerini ilgilendirecek yüzlerce dersi de alabilir. Çünkü Peygamberimizin (asm) hayâtı her yönüyle hepimize örnektir.