Bir insan suçu ispatlanmadığı müddetçe suçsuzdur. Ama İslamiyet'de daha zina yapmadan karşı cinslerin başbaşa kalması günah oluyor. Bunun mantığı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslamiyet zinayı yasakladığı gib,i zinaya giden yolları da yasaklamıştır. Bu sebeple bir kızla erkeğin başbaşa kalması haramdır.

Ancak bu durumda zina yapmış gibi günah alınmış olmaz. Öncelikle yürüttüğünüz mantık yanlış. Karşı cinslerin başbaşa kalmalarına zina günahı verilmez.

Mesela insanların kanunlarına bakın; girilmesi yasak denilen bölgeler vardır. Halbuki adam girdiğinde belki hiç bir zarar vermeyecek, ama yine de yasak. Neden? Adam zarar verdikten sonra siz adamı cezalandırsanız ne işe yarar.

Canlılara silah doğrultmak yasaktır; iyi de adam silahını ateşlemedi ki. Neden yasak diyebilir misiniz? Adam öldükten sonra siz katile istediğiniz cezayı verin, ölen adamı geri getirebilir misiniz? Getiremezsiniz!.. Bu sebeple suça sebep olan yollar da yasaktır.

Namus değerleri insan olmanın gereğidir. Namusu korumak ve namus sebebiyle yaşanan olayların önünü almak için zinaya giden yolların da kapatılması gerekir.