Bir gencin ailesi faiz ile ev yaptırdı; bu evde yaşamak bu gence helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kredi kullanılarak yaptırılan evin tamamı haramdır denilmez; ancak haram karışmaktadır. Tamamı faiz gelirlerinden elde edilen para ile yaptırılan evin ise tamamı haram olur.

Bir çocuk geçimini sağlayabilecek duruma geldikten sonra anne babasının haram kazancından faydalanamaz. Ancak geçimini sağlayamayacak durumda ise, geçimini sağlayabilecek duruma gelene kadar faydalanabilir.