Bir avuç yemek, köle azat etmekten daha mı sevimli?

Soru Detayı

- Bir avuç yemek yapıp Allah yolundaki kardeşlerimi onun üzerinde toplarsam bence bir köleyi azat etmekten veya miskinlere sadaka vermekten daha sevimlidir. (Hz. Ali)
- Bu söz Hazreti Ali’nin mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali'den rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir:

“Kardeşlerimden birkaç kişiyi toplayıp da onları bir veya iki ölçek kıymetinde bir yemek üzerinde toplamam, çarşınıza çıkıp da bir köle azat etmemden bana daha sevgilidir.” (Buhari, el-Edebü’l-müfred, no: 566)

Şüphesiz ki, bir köle satın alarak onu hürriyete kavuşturmak büyük bir sevaptır; fakat karnı aç olanları yedirip doyurmak ve onların bu zarurî ihtiyaçlarını gidermek daha önemli bir iştir.

İnsan ancak yemek ve içmekle ayakta durabilir; ailesine, cemiyete ve Allah'a karşı olan vazifelerini başarabilir. Hayat bunlarla kaimdir.

Böyle hayatî ihtiyaçları karşılamanın mükâfatı da ona göre önemli olur.