Bir anne, çocuğunun tedavi parası gibi zarurui ihtiyaçları için zina yapabilir mi?

Soru Detayı
Genç güzel dul bir kadının ölümcül hastalığı olan çocuğu var. yaşaması için kısa süre içerisinde yurtdışında çok pahalı bir ameliyat olması lazım. Ama kadın fakir parası yok. çalıştığı yerdeki patronu birlikte olması karşılığnda bu parayı verebileceğini söylüyor. Bu durumda kadın patronuyla birlikte mi olmalı yoksa çoçuğunu ölüme mi terketmeli? çocuğunu yaşatmak için birlikte olması caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kesinlikle böyle bir birliktelik caiz değildir. Yapılan (yapılacak) şey zina olup büyük günahlardandır.

Sorunun diğer vechini düşünelim: Dünyada kısa süre evladıyla birlikte yaşamak karşılığında ebedi hayatta binlerce yıl ayrı ve cehnnem azabı içerisinde kalınması arasında bir tercih. Hem kendisini hem patronunu binlerce yıl cehennem hapsine atmak.

Çocuk ölse cennete gidecek. Anne de günahtan çekindiği için Allah'ın mağfiretini celbedeceğinden umulur ki cennete gidecek ve kısa dünya hayatında ayrı kalmaya mukabil ebedi bir hayatta mutlu beraberlik var.

Ölümü yokluk olarak gören ahirete inanmayanların bu soruya bakış açıları ile ahirete inanan ve ölümü yokluk değil cennetin kapısı olarak görenlerin bakış açılarının farklı olması gerekir.

Soruyu bir de çocuk açısından düşünelim çocuğa sorulsa "ölmeyi mi yoksa annenin başka bir erkekle gayrimeşru beraber olmasını mı istersin" diye. Fedakarlığı yalnızca anne tarafından düşünmemek gerekir. Şuurlu hiçbir Müslüman hayatta kalmak için annesinin zina yapmasını kabullenemez.

Olaya yalnızca annenin şefkati açısından bakmamak gerekir. Anneye o şefkati veren de Allah'dır. Ve Allah'ın şefkatiyle annenin şefkati kıyaslanamaz. Bu durumda Allah emanetini yanına alıyorsa anne neden zina etsin ki. Mazur görülebilecek hiç bir tarafı yok.

Belirttiğimiz gibi hayatı yalnızca bu dünyadan ibaret görenler ancak anneyi mazur görmeye çalışabilir.