Benim Üstadım izin vermiyor, deyip de bir ibadeti yapmamak dinde var mıdır?

Soru Detayı
tanıdığım Çok yakın biri tarikatta. ben o kişiye, "Gel beraber tesbihat yapalım ya da şu kadar tefriciye çeker misin?" dediğim an bana, "Yok bize yasak, bizim büyüklerimiz izin vermiyor." diyor vs!..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her meşreb sahibi kendi bağlı olduğu meşrebe uygun evrad ve ezkarda bulunabilir. Bu zamanda bilhassa nafile ibadetleri başkasına yaptırma konusunda münakaşaya girmemeli. Çünkü bunu yapmadığı zaman günah işlemiş olmaz.

Bu salavat hakkında bir hadis bulunmamaktadır. Ancak güzel manalar içeren bir salavat olduğu için, okunması tavsiye edilir. İnsan dilediği şekilde salavat duaları okuyabilir. Bu konuda bir sınırlama getirilmemiştir. Bu sebeble tefriciye duasını salavat makamında okunursa sevabı vardır. Bunun yerine başka salavatlar da okunabilir.

O kişinin Üstadı böyle bir inançla bunun okunmasına izin vermemiş olabilir. Teferruat meselelerde hoşgörüyle davranmak faydalı olur...