Bazı evlerde sebepsiz yere "yangın çıktığını ve bazı eşyaların yandığını" izliyoruz. Bilimsel açıdan parapsikoloji alanına giren bir konu. İslami açıdan nasıl yorumlarsınız?

Soru Detayı

- Bilim bu olayı "Pkiskokinezinin Kontrol Edilemeyen Pirokinezi Tipi" olarak açıklıyor.

- İslami açıdan nasıl yorumlarsınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alemde gördüğümüz göremediğimiz birçok boyut ve bir çok varlık mevcuttur. Örneğin bunlardan bir tanesi ''Parite'' kavramıdır. Bilimsel olarak da tespit edilen bu varlıklar, dönem dönem gözle de kısa süreli tespit edilebilmektedir. Görüntü kıvılcım şeklindedir.

Öte taraftan bu yangınların benzerlerini Avrupa ve Rusya'da da görmüştüm. Hatta bir tanesinde hiçbir neden yokken, adam durduk yerde yanarak ölmüştü. Aklıma o bilimsel açıklama gelmekte. Açıklamada: İnsan beyninin elektriksel enerji ürettiği (Bu enerji ile İstanbul'un bir yıllık enerji ihtiyacı karşılanabiliyor), vücudunda da elektriksel işlevler olduğudur. Gerek üretim esnasında gerekse kullanım esnasında, bazı kişilerde bir tür dışa boşaltım veya kaçırma da olabiliyormuş. Bu tür işlev bozukluğu olan kişiler yangın çıkmasına vesile olabilir. Hele hele bu genetik ise ve ailede birkaç kişide mevcut ise, yoğun yangın çıkabilir.

Paranormal araştırmacılar pyrokinesis noktasından bakarak, bazı insanların benzin-çakmak gibi araçlar kullanmadan ateş çıkarabilmektedir.

Bu olayın cinlerle ilgisi olduğuna yönelik yorumlar da yapılmıştır. Geçmiş yıllarda da bir ilimizde bir vatandaşımızın evinde yangın çıkmaktaydı ve cinlerin buna neden olduğunu belirten biri yaptığı uygulamayla cinleri hapsettiğini ve bir daha yangın çıkmayacağını belirtmişti. Ondan sonra yangın çıktığına dair bir bilgi medyada yayınlanmadı.