Başkasının sıkıntısını gidermek, duanın kabul edilmesine vesile olur mu?

Soru Detayı

- Sıkıntı içinde olan kişinin sıkıntısını gidermenin duanın kabulüne vesile olacağı şeklinde bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

من أراد أن تستجاب دعوته ، وأن تكشف كربته ، فليفرج عن مُعسر

“Kim ki, duasının kabul edilmesini, sıkıntısının giderilmesini istiyorsa, sıkıntı içerisinde olan birinin sıkıntısını gidersin.” (Müsned, 2/22)

Bu hadis rivayeti sahihtir. (bk. Münavi, Feyzü’l-kadir, 6/66, Hadis No: 8390)

Allah’a yöneltilen sözlü istekleri çağrıştırması, duanın yalnızca söz kalıplarına dökülen bir talep biçimi olarak algılanmasını gerektirmez. Duayı dua yapan, onu âdeta besleyen ve kabule karin eden şey eylemdir, fiildir.

Peygamber Efendimiz (asm), her alanda olduğu gibi, dua konusunda da bize örnek olarak, sözlü duanın fiilî dua ile desteklenmesi gerektiğini öğretmiştir. Yani bir şey istemeden önce, o isteğin gerçekleşmesi için gereken şartların ve sebeplerin gözetilmesini öğütlemiştir.

İşte “Duasının kabul edilmesini, sıkıntısının giderilmesini isteyen kimse, zorda kalan bir kimsenin sıkıntısını gidersin.” anlamındaki hadis buna dikkat çekmektedir.

Demek ki, sözlü olarak Allah’a yöneltilen duanın, kulun fiilinden kaynaklanması ve onunla beslenmesi esastır. Duayı söz kalıbına döktüğümüzde veya dökeceğimizde, duanın fiille birleşmesinin sonucu olumlu etkileyeceğine işaret etmektedir.