Başkasının günahından sorumlu değilsek, günaha rıza niye günah?

Soru Detayı

- İslam’da “birinin işlediği günah bir başkasına yüklenemez” diye bir kaide olduğunu biliyorum. Fakat aynı zamanda İslam’da “günaha rıza günahtır” diye de bir kaide var. Bu iki kaide birbiriyle çelişmiyor mu?
- Ne yani şimdi benim oğlum bana gelip "baba ben yarın arkadaşlarımla içki içmeye gideceğim" dese ben de ona “tamam oğlum ama çok içip sarhoş olma içiyorsan az iç” desem ve oğlum gidip içki içse, şimdi Allah bana da mı içki içtin diye günah yazacak?
- İçkiyi ben değil de oğlum içmiş olmasına rağmen Allah bana da mı içki içtin diye günah yazacak?
- Allah ben içki içmemiş olmama rağmen beni de mi içki içmekle yargılayacak?
- Bu durum birinin işlediği günah bir başkasına yüklenemez kaidesiyle çelişmiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Günaha rıza gösteren kimsenin günahkar olması, başkasının günahını yüklenme şeklinde değil, kendi günahını yükleniyor diye anlamak gerekir. Zira İslam’da “küfre rıza küfür olduğu gibi, günaha rıza da günahtır.”

Demek ki, başkasının günahına razı olmak, Allah’a karşı isyanın yapılmasını hoş görmek anlamına gelir. İsyana razı olmak, Allah’a isyan etmek manasına gelir.

- Bir kimse oğlunun günahına, örneğin içki içmesine yardımcı olursa veya tolerans tanırsa, bu kişi de günahkâr olur. Fakat bu günah, oğlunun yaptığı günahın bir yansıması değildir. Bilakis “...günahta yardımlaşmayın...” (Maide, 5/2) mealindeki ayet ve benzerlerinde ifade edilen emirlere karşı geldiği için günahkâr olur.

Hülasa, doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde suça ortak olduğu için suçlu sayılır.