Başkalarına göstermemek için gözle namaz kılmak caiz midir?

Soru Detayı
Günümüzde malesef bazı iş yerlerinde namaz kılan insanlar tepki çekiyor, dışlanıyor hatta bazen kariyerleri tehlikeye giriyor. Ben de bir hafta sonra namaz kılmamın hoş görülmeyeceğini düşündüğüm bir işe başlıyacağam. Böyle bir ortamda öğlen ve ikindi namazlarımı gözle kılmamın bir mahsuru olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaş veya göz ile namaz kılınmaz. Böyle kılınan bir namaz geçerli olmaz.

Diğer bir husus da namazı vaktinde kılmak farzdır. Bu bakımdan iş için de olsa, namazı kazaya bırakmak caiz değildir.

Namaz kılmak için iş verenden müsade istenir. Eğer izin verilmediği takdirde namaz kılabileceğiniz başka bir işte çalışırsınız.

Ayrıca Allah'ın emrini "insanlar hor görür" diye terk etmek, doğru değildir. İnsanların hor görmesinden sakınıp namaz kılmayan kişi, unutmamalıdır ki Allah'ın, meleklerin ve peygamberlerin lanetine uğramış olur.