Finans kurumlarının verdiği kar payları helal midir; bankalar ile arasındaki fark nedir?

Soru Detayı

1) Bu kuruluşların "faizli bankacılıktan" farkı nedir?
2) Finans kuruluşlarının kar payları neden bankaların verdikleri faiz oranlarıyla aynı oluyor?
3) Bildiğim kadarı ile finans olayı yaklaşık 20-30 senelik bir olay. İslamiyette bu şekilde "para verip karşılığında para alınan" bir örnek gösterebilir misiniz? Resulallah (asm)'in hayatında böyle bir örnek var mı?
4) Faizi yiyen çalışmadan para kazanıyor.Finans kuruluşlarına para yatıran da çalışmadan para kazanıyor... Aradaki fark nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Atıl paranın değerlendirilmesi açısından bir başka altarnatif de özel finans kurumlarıdır.

Kar zarar sistemi üzerine çalışan müesseseleri dinimiz ticari müessese saydığı için helaldir. Para yatırılır ve kar payı olarak verilen kısım da helaldir.

Devletin bu finans kuruluşlarını da hukuki olarak koruma altına alması daha güzel olmuştur. İnşallah suistimalleri ve mağduriyetleri önlemeye vesile olur.