Başıma gelmez dediğim ne varsa geliyor?

Soru Detayı

- Son zamanlarda imtihanlarım artmaya başladı, çok zorlanıyorum. Başıma gelmez dediğim ne varsa geliyor. Allah’a sığındıkça daha da artıyor.
- Ne yapmalıyım? Gelecek kaygısı, iş sorunu, zor hayat...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herkesin hayatında bir dönem sıkıntılar ve zahmetler art arda gelebiliyor. Ama Şems-i Tebrizi Hazretlerinin dediği gibi,

“Her şeye canını sıkma ey gönül!
Ne bu dertler kalıcıdır ne de bu ömür.”

Geçici bir dünyada hiçbir şey kalıcı değil. Bunun için öncelikle sıkıntılarınızın geçici olduğunu düşünerek sabredin. Çünkü böyle düşünmek öncelikle inancımızın gereğidir.

Ayrıca kişinin ruh sağlığını koruması, paniğe ve ümitsizliğe kapılmaması sağlıklı adımlar atması için de çok önemlidir.

Sorunlar arka arkaya geliyorsa, bu durumda iki şekilde düşünülebilirsiniz:

Birincisi; seçimlerinizi, tercihlerinizi, aldığınız kararları yeniden gözden geçirmeniz gerektiğini. Çünkü bir yerde bir hata veya yanlışlık varsa, domino etkisi gibi diğer olayları da olumsuz olarak etkileyebilir.

Size tavsiyemiz, seçimleriniz, kararlarınız konusunda güvendiğiniz birisi ile istişare etmenizdir. Hatta gerekirse birkaç arkadaşınızla birlikte durumu değerlendirebilirsiniz. Sizin görmediğiniz yanlışlıkları onlar görebilirler.

İkinci olarak çok boyutlu düşünmeye çalışın. Çünkü bazen tek taraflı düşünmek, kişiyi bir kısır döngü içine atabilir veya tıkayabilir. Onun için alternatifleri de düşünerek hareket edin. Mesela;

- Yeteneğinize, ilgi alanınıza göre yeni meslekler deneyebilirsiniz.
- Geçici bir süreliğine, daha düşük ücretli işleri seçebilirsiniz.
- Vasıfsız eleman arayan işyerlerine müracaat edebilirsiniz.

Kısaca çok boyutlu ve çok alternatifli düşünmeye gayret edin. Birisi olmazsa diğeri olacaktır inşallah.

Rızkınızın nerede olduğunu bilemezsiniz.

Ayrıca kriz zamanları, aynı zamanda kişinin yeni yeteneklerini keşif edeceği zamanlara dönüşebilir. Kişi kendisini zorladıkça karşısına yeni fırsatlar çıkabilir.

Siz de içinde bulunduğunuz krize bu gözle bakıp yeni fırsatlar için hareket edin.

İş imkânları veya diğer ihtiyaçlarınız için çok sayıda müracaatta bulunun. CV’inizi her yere gönderin. Birisi olmasa diğeri olabilir veya bugün olmasa ihtiyaç olduğunda başka bir gün eleman arandığında ilk akla siz geleceksiniz.

Tüm sıkıntılarınız için yüce Allah’a dua edin. Nasıl namazın ve orucun bir zamanı varsa, duanın zamanı da musibet ve sıkıntı zamanlarıdır. Ayrıca dua bir ibadettir, neticesi dünyada değil, ahirettedir. Onun için sadece dünyevi amaçlar gerçekleşmesi için değil, duanın zamanı olduğu için dua edin.