Banyoda tuvalette abdest almak ve besmele çekmek, dua okumak caiz midir?

Soru Detayı
Benim kullandığım banyo, hem lavabo hem de klozetin bulunduğu bir yer. Acaba böyle bir ortamda besmele çekilebilir mi, niyet edilebilir mi? Ayrıca bir tuvale ve lavabonun ayrılmamış şekilde oluştuğu bir alan daha var, yani tuvalet ve lavabo iç içe; burada besmele ve niyet edilebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tuvalette ve banyoda abdest almak caizdir. Ancak abdest alan kimse üzerine necaset sıçramamasına dikkat etmelidir.

Niyet, besmele ve abdest dualarını da sessizce sadece kendi duyacağı şekilde okuyabilir.