Anne babayı bakımevine vermek caiz midir?

Soru Detayı

- Bakımı çok zor olan bir hastalık nedeni ile, yaşlı anne veya babayı bu hastalıkla ilgili bakımevine vermek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evladın bir vazifesi de bakıma muhtaç olan anne ve babasına bakmaktır. Maddi ihtiyaç ve bakımını üstlenmek evladın vazifesidir. Yapmadığı takdirde günah işlemiş olur.

Ancak meşru bir mazeretten dolayı evlat annesine bakamıyorsa bir bakıcı tutması veya bakım evine bırakması günah olmaz.