Bağlı bulunduğumuz cemaatte ulü'l-emre itaat etmezsek günaha girmiş olur muyuz, itaat farz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemaat liderleri ulü'l-emr olarak değerlendirilmezler. Cemaat liderlerine itaat farz değildir. Cemaat liderine itaat etmemekle bir kimse günaha girmez. Bu konular çok fazla suistimale açık olduğu için, bu gibi söylemelerden uzak durmak gerekir.

Ehl-i sünnet bilginleri, âyetteki ulü'l-emri "yöneticiler" olarak yorumlarken, buradaki itaatı da tanımlayıp sınırlandırmışlardır. İlke olarak, yöneticilere itaat farzdır. Fakat yöneticiden Allah'a isyan anlamına gelecek bir emir çıkması durumunda, müminlerden itaat yükümlülüğü düşer. Buna karşılık aynı yöneticinin Kur'an ve Sünnet'e uygun emirlerine uyulması gerekir. Fısk işlemesi halinde yöneticinin velayet yetkisi düşer. Eğer görevden alınması mümkünse, görevden alınmalıdır. Ama, mümkün değilse, toplum düzeninin bozulmaması için, zorla görevden almaya, isyan etmeye kalkışılmamalıdır.