Baba, oğlu için verdiği mehir kadar kızına da vermesi gerekmez mi?

Soru Detayı

- Abim ve erkek kardeşimin mehrini (100 gr altın), evine alınan bütün eşyaları babam ödedi. Bu durumda kız evlada da aynısı yapılmak zorunda değil midir?
- Yani kızın çeyizi eşyalara sayılırsa 100 gr altın ona da verilmeli midir?
- Verilmezse evlat ayrımı yapılmış olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babanın böyle bir mecburiyeti yoktur. Evladına ve diğer yakınlarına çeşitli sebeplerle farklı bağışlarda bulunabilir. Erkek veya kız çocuğu için yaptığı bağışı diğerleri için de yapmak zorunda değildir.

Buna göre, bir baba erkek çocuklarının düğününde yaptığı harcamaları kız çocukları için de yapabilir, ancak mecbur değildir.

Bununla beraber, anne ve babanın evlatlarına yapacağı bağışlarda eşit davranması sünnettir; eşit yaparsa sevap kazanır yapmazsa günahkâr olmaz.