Ba'al, Dehr, Zul Semavat, Rabbah, Ha Mim... Allah’ın isimleri mi?

Soru Detayı

​Bunlar Allah'ın isimleri mi?
1) EL BA'AL (her şeyin efendisi)
2) EL DEHR (zamanın sahibi)
3) ZUL SEMAVAT (semavatın sahibi)
4) YA RABBAH - AL MAKAH (İLMUKUH) (koruyan, güç ve kudret sahibi)
5) HA MİM (İbn Abbas hazretlerine göre esma)
6) EL GAYB (gaybın sahibi)
7) RAHHAK (cifre göre kahhar ismi şerifinin tersidir. Rah gitmekten gelir Hak mahluktan sıyrıldı gibi bir manası vardır. Kuddus isminin tersinden Sudduk (sadık) isminin çıkması gibidir.
8) BEDUH (en güç işleri en kısa zamanda gerçekleştiren)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki Allah’ın ismi olarak sorulan isimleri numaralandırdık ki, cevabı kısa ve kolay olsun.

Buna göre, 2 ve 5 numaralı isimler Allah’ın ismi olarak değerlendirilmiştir. Diğerleri -görebildiğimiz kadarıyla- İslami literatürde Allah’ın ismi olarak geçmemektedir.

4 numaralı “YA RABBAH” tek başına “Ya Rabb!” demektir. Ardından kelimeyle bitişik bir isim yoktur.

6 numaralı “el-Gayb” kelimesi “gaybın sahibi” demek değildir; sadece “gayb” demektir.

Cifirde bir kelimenin tersine okunacağına dair bir kural yoktur. Onun için 7 numaralı “RAHHAK” kelimesini "Kahhar" olarak okumanın bir anlamı olmaz. Böyle olursa daha neler çıkartırlar!..

8 numaralı "BEDUH" kelimesi, Hz. Ali’nin Celcelutiye kasidesinde de yer almaktadır. Bu Süryanice kelimenin sırlı olduğunu biliyoruz. Fakat Süryanicede Allah’ın ismi olup olmadığını -şimdilik- tam bilemiyoruz.