Ayşe'nin fitnesinden korunun, şeklinde bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nafi’in Abdullah (b. Ömer)’den yaptığı rivayette şu ifadelere yer verilmiştir:

Hz. Peygamber (a.s.m) insanlara konuşma yaptığı bir sırada, Ayşe’nin evine doğru işaret etti ve üç defa “İşte fitne şuradan / şu taraftan çıkar.” dedi ve “Şeytan boynuzunun çıktığı yerden.” diye ekledi.(Buharî, Cihad / Farzu’l-humus, 5).

Yine Nafi’in naklettiğine göre, İbn Ömer; “Hz. Peygamber (a.s.m) şark tarafına yöneldiği bir sırada ‘Dikkat edin, fitne şuradan çıkar, dikkat edin, fitne şuradan çıkar; şeytan boynuzunun çıktığı yerden.’ dediğini işittim." dedi.(Müslim, Fiten, 45).

Diğer bir rivayette Hz. Peygamber (a.s.m) Hafsa (ra)’nın evinin önünde / bir diğer rivayette Ayşe (ra)’nin evinin önünde iken, bu fitne hadisini söyledi.(bk. Müslim, Fiten, 46).

Bütün bu rivayetler bize gösteriyor ki, soruda yer alan “Ayşe’nin fitnesinden korunun...” gibi bir yargıyı gösteren herhangi bir ifade hadislerde söz konusu değildir.

Hz. Ayşe (ra)’nin söz konusu olduğu hadiste yer alan “Ayşe’nin evine doğru işaret etti.” ifadesinden maksat, şark tarafına / Güneş'in doğduğu doğu tarafına işaret etti, demektir.

Nitekim Salim’in İbn Ömer’den yaptığı rivayette; “Ayşe’nin evine doğru...” ifadesi yerine, doğrudan “maşrık / şark tarafına işaret etti.” ifadesine yer verilmiştir.(bk.Müslim, Fiten, 49).

Söz konusu hadis rivayetinden anlaşılması gereken şudur:

Hz. Peygamber (a.s.m) bu fitne olayını anlatırken, Hz. Ayşe (ra)’nin evi (bir rivayette Hz. Hafsa’nın evi), kendisine göre şark tarafında bulunuyordu. Ravi, hadisi aktarırken bu noktayı açıklamadan konuyu nakletmiştir.