Ayetlerde zorluk anlarda insanlar dua eder deniliyor, ama bazıları etmiyor?

Soru Detayı

- Ayetlerde zorluk anlarda insanlar dua eder deniliyor, bu duaları bazen işitmiyoruz, içten dua olur mu, bir de zorluk anında dua etmeyen varsa bu istisna mı?
- Yani ayetler insanların zor anlarda dua ettiklerini söylediği halde, bazı insanların zor durumlarda da dua etmediklerini görüyoruz, bu durum nasıl açıklanabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zorluk anında herkesin dua edeceğine dair bir bilgiyi ayetlerden çıkarmak isabetli değildir.

Söz konusu ayetlerde özellikle vuku bulmuş olaylara işaret edilmiştir.

Daha çok müşriklere hitaben; Allah’a şirk koşmanın yanlışlığını ispat etmek için onların başından geçen ve onları zor durumda bırakan -örneğin gemide boğulmak üzere oldukları- anlarında Allah’tan başka bütün taptıkları putları ellerinin tersiyle ittikleri hatırlatılmış ve o esnada yalnız bir olan Allah’a yalvarıp yakarmalarının vicdanlarındaki tevhid inancının hak ve hakikat olduğu gösterilmiştir. Çünkü bu zor anda yalnız bir olan Allah’a yönelmeleri, yaratılışlarında var edilen, vicdanlarına kazınan tevhid inancının doğruluğunu gösteren canlı bir şahittir.

Bununla beraber, sizin de dikkat çektiğiniz gibi, insanların dışa yansımayan durumları çoktur. Şu halde zor durumda kaldıklarında vicdanlarının ne söylediğini elbette Allah bilir.