Arsası alınmış, projesi onaylanmış, ancak inşaatı henüz başlamayan bir yerden, devre mülk veya daire satmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıhta bu konu “İstisna’” olarak geçer. Bu bir nevi sanat siparişidir. Normalde bu konu alışverişe konu olan şeylerin önemli bir şartı olan satışa konu olan malın mevcut olması ve görülmesine aykırıdır. Ancak, Hanefî âlimleri bunun eskiden beri insanlar arasında cereyan eden bir muamele olduğunu, dolayısıyla istihsanen caiz olduğunu söylerler. Diğer üç mezhebe göre ise, bu bir nevi “selem”dir; selemin şartlarına uyduğu takdirde caiz, aksi takdirde caiz değildir.

Özetlersek, prensip olarak dediğiniz inşaatın satışını yapabilmek için, yapılacak konutların şekli, miktarı ve genel durumlarının belirtilmesi gerekir. Bu şekilde satılan dairelerin tamamlanması halinde bile, müşteri beğenmezse (hıyaru’r-rüye kuralı gereği) kabul etmeyebilir. Fakat müşteri görüp kabul ettiği takdirde, mal sahibi olarak sizin satıştan vazgeçme hakkınız yoktur. (bk. V. Zuhaylî, e-l-Fıkhu’l-İslamî, 4/631-635)