Arsanın tamamını kullanmak haram mı, kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Benim bir tarlam var oto sanayi sitesine bitişik etrafı 3 tarafı sanayi hep kapalı yani dükkandan başka bir şey yapılamaz ama belediye kullanım alanı % 60 veriyor ben ise %80 veya %100 kullanmak istiyorum sonuçta kimseye bir zararım olmuyor kimsenin hakkını yemiyorum dükkan olduğunda da vergisi verilecek dükkanların sonuçta %60 kullanırsam geri kalan kullanım alanı boş kalacak kimseye bir yararı olmayacak.
- Bunu %100 kullanırsam bana haram olur mu veya kimsenin hakkını yemiş olur muyum?
- Ayrıca ben dükkan fazla yaparsam inşallah fakirler de bundan yararlanacak.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmar durumunda boş bırakılan alan, kamu yararı için boş bırakılıyor, buna uygun davranmamak kamu yararına aykırı olur ve kul hakkına girer.